ZIKZAK WEBLOG: Ekşi Sözlük'e erişim yasağı!WEBLOG

Zikzak, kişisel bir weblogdur. Okumakta olduğunuz sayfalarda, daha çok site sahibini ilgilendiren konularda yazılar ve linkler bulunmaktadır. Site geneli hakkındaki düşüncelerinizi, önerilerinizi ve isteklerinizi bir eposta aracılığıyla bildirebilirsiniz.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ARŞİV . . LİNKLER . . EPOSTA . . .

Ekşi Sözlük'e erişim yasağı!

Ekşi Sözlük’e erişim, Adnan Hoca lakaplı Adnan Oktar’ın başvurusu üzerine mahkeme kararıyla (henüz bir şey yok) durdurulacakmış...
İnternetin en popüler sitelerinden Ekşi Sözlük’ün yayını, Adnan Hoca lakaplı Adnan Oktar’ın başvurusu üzerine mahkeme kararıyla durduruldu. Adnan Oktar’ın, Ekşi Sözlük’te hakkında yer alan ifadelerle ilgili başvurması üzerine, Eyüp 3. Asliye Hukuk Mahkemesi “http://sozluk.sourtimes.org'' adresinden yayın yapan sitenin yayınının durdurulmasına karar verdi. Karar sonrası Adnan Oktar ile ilgili başlıklar ve yazılar siteden kaldırıldı. Ekşisözlük avukatları karara itiraz edip, küfür ve hakaret içeren yazıların kaldırıldığını ifade etti ama kararı değiştiremedi. Şimdi mahkeme kararının Türk Telekom'a ulaşmasıyla siteye erişim yasağı gelecek. Ve sözlüğün tüm adresleri kapanacak. Ekşi Sözlük yazarları ise siteye erişimin teknik olarak engellenemeyeceğini proxy ya da mirror server'larla erişimin sağlanabileceğini belirtti. Ancak yasak kalkana kadar "http://sozluk.sourtimes.org" adresini yazanlar siteye giremeyecek...
Adnan Oktar örneğinde olduğu gibi hakaret ve küfür içeren yazılar rahatsız edici olabilir ve muhtemelen aynı durumda bulunan birçok kişi dava açar ama sadece yazan kişilerin sorumlu olduğu birkaç cümle nedeniyle, (farklı önlemler alınabilecekken) içeriği yüzbinlerce kişi tarafından oluşturulmuş bir siteye erişimin geçici de olsa engellenmesi ağır bir karardır. Daha yeni yasa çıkmadan bu tür yasaklamalar söz konusu olabiliyorsa, bir de çocuk istismarının yanına sessiz sedasız müstehcenliğin de suç olarak eklendiği, internet ortamında işlenen suçlarla mücadele amacıyla hazırlanan tasarı yasalaştıktan sonra neler olacağını düşünün. Sadece birkaç kişinin başvurması sonucunda Ekşi Sözlük, DeviantArt ve Flickr gibi sitelere dahi erişim müstehcenlik nedeniyle engellenebilecek. Üstelik bazı durumlarda engelleme için mahkeme kararı bile aranmayacak...

Farkındasınızdır, son zamanlarda internete sansür konusunda gazetelerde ve internette yazılar yayınlanıyor ve yeni yasa bazı yönleriyle eleştiriliyor. Ben, bu eleştirilerin hiçbirinin dikkate alınacağını sanmıyorum. İnternete girmeyen, dahası internetin ne olduğunu bile tam olarak kavrayamamış, gazetelerin abartması sonucunda internetin çocuk pornosuyla dolu bir yer olduğunu sanan kişilerin yönettiği bir ülkede internete sansür uygulanması normaldir. Hele hele o ülkenin başbakanı "internette mümkünse çocuğunuzla birlikte gezin", "sadece ailenizin ve okul öğretmenlerinizin onayladığı siteleri ziyaret edin", "internet ortamında tanımadığınız kişilerle sohbet etmeyin, iletişim kurmayın" gibi laflar ediyorsa...

1 yorum:

Kâzım Mızrak dedi ki...

@

Harun Yahya müstear ismini kullanan Adnan Oktar.. yakinen olmasa da, uzaktan takip ettiğim bir kimsedir. Çalışmalarını beğeniyorum.. eğer, samimiyet de varsa işin içinde helal olsun derim.

Pek çok kişinin yan gelip yattığı şu zamanda, İslamiyet 'i anlatma, ve anlamak safhında yürümektedir.. insanın inandığı dava uğruna mücadele etmesi ne güzeldir.

Adâlet, doğruluk, dürüstlük vasıflarına itâatkar insanların Allah yardımcısı olsun.. aksi hâlde, yalanları gizli kalmasın.. .

Âmin,

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .« »


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

Linkler

Sitenizin ismini aşağıdaki bölümde görmek istiyorsanız, Zikzak'a kalıcı bir link vermeniz ve bunu bir e-posta ile bana bildirmeniz gerekmektedir...

aicis
altiustutasarim
aslicin
bebelog
benhayattayken
blogkardesligi
bloglaralemi
deeperandfaster
ekonomiturk
ellibir
esinperisi
fikirbaz
findikkabugu
geriden
golgelimavi
izlenimler
keditasmasi
limk
mada
mentaldisorder
n
naylondefter
notdefteri
ozgekilicoglu
sosyalmekan
stadyum
sulusepken
taheny
thezgi
turkce

diğer linkler

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

İletişim

E-posta göndermek için aşağıdaki formu veya zikzakweblog@yahoo.com adresini kullanabilirsiniz...

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

This page is powered by Blogger. Isn't yours?