ZIKZAK WEBLOG: Atatürk Galatasaraylıymış!WEBLOG

Zikzak, kişisel bir weblogdur. Okumakta olduğunuz sayfalarda, daha çok site sahibini ilgilendiren konularda yazılar ve linkler bulunmaktadır. Site geneli hakkındaki düşüncelerinizi, önerilerinizi ve isteklerinizi bir eposta aracılığıyla bildirebilirsiniz.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ARŞİV . . LİNKLER . . EPOSTA . . .

Atatürk Galatasaraylıymış!

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, Atatürk'ün Galatasaray Lisesi'ni ilk ziyaretini 2 Aralık 1930'da, ikincisini 1932'de, üçüncüsünü de 1933'te yaptığını anlattı. Atatürk'e "Hangi takımı tutuyorsun?" diye sorulduğunda "Benim mevkiimde olan kişilerin tek takımı vardır. O da milli takımdır" dediğini hatırlatan Kıraç şunları söyledi: "Atatürk'ün Galatasaray'a sempatisi muhakkak var. O kimine göre Fenerbahçeli, kimine göre Beşiktaşlı, ama biliyoruz ki Galatasaraylı. Atatürk, Tevfik Fikret'e olağanüstü bağlıydı. O Galatasaraylılar'a hep güvendi. Galatasaraylılar da O'nu hiç yarı yolda bırakmadı. Üçüncüsü de çok iyi Fransızca biliyor ve yazıyordu."
Atatürk Fransızca biliyormuş ve yazıyormuş. Bu da Galatasaraylı olduğunun kanıtlarından biriymiş!.. Tamam, kültür olarak belki Galatasaraylı diyebiliriz ama bunları ortaya atan insanların amacının farklı olduğunu düşünüyorum. "Üç büyükler" diye adlandırılan kulüpler eski başarılarından uzaklaşınca, hiçbir ispat değeri olmayan veriler öne sürerek Atatürk'e forma giydiriyor ve O'nun adını kullanmaya çalışıyorlar. Zaten futbolculara ödedikleri ücretleri yüzlerce kat düşük göstererek kaçırdıkları vergileri düşünürsek, amaçlarının sadece Atatürk'ün ismini kullanmak olduğunu rahatlıkla görebiliriz... Bu arada Atatürk'ün hangi takımı tuttuğunun ne önemi var gerçekten merak ediyorum. Atatürk'ün tuttuğu takım, sırf Atatürk tutuyor diye şampiyon mu yapılacak? Ya da taraftar sayısı mı artacak?.. Belki alakasız bir benzetme olacak ama eğer öyle olsaydı CHP'nin aldığı oyun da artması gerekmez miydi?..

2 yorum:

hakan dedi ki...

http://www.zaman.com.tr/?bl=yazarlar&trh=20051219&hn=235721
şu yaptığım (link vermek yorumda) yasak mı bilmiyorum ama öyleyse afedersin. Ahmet T. Alkan'ın zevkli bir yazısı var bu konuda.

ZIKZAK dedi ki...

İyi yazmış... :)
Bu arada, link vermenizde de sakınca yok..

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .« »


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

Linkler

Sitenizin ismini aşağıdaki bölümde görmek istiyorsanız, Zikzak'a kalıcı bir link vermeniz ve bunu bir e-posta ile bana bildirmeniz gerekmektedir...

aicis
altiustutasarim
aslicin
bebelog
benhayattayken
blogkardesligi
bloglaralemi
deeperandfaster
ekonomiturk
ellibir
esinperisi
fikirbaz
findikkabugu
geriden
golgelimavi
izlenimler
keditasmasi
limk
mada
mentaldisorder
n
naylondefter
notdefteri
ozgekilicoglu
sosyalmekan
stadyum
sulusepken
taheny
thezgi
turkce

diğer linkler

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

İletişim

E-posta göndermek için aşağıdaki formu veya zikzakweblog@yahoo.com adresini kullanabilirsiniz...

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

This page is powered by Blogger. Isn't yours?