ZIKZAK WEBLOG: Keşif mi, yoksa işgal mi?WEBLOG

Zikzak, kişisel bir weblogdur. Okumakta olduğunuz sayfalarda, daha çok site sahibini ilgilendiren konularda yazılar ve linkler bulunmaktadır. Site geneli hakkındaki düşüncelerinizi, önerilerinizi ve isteklerinizi bir eposta aracılığıyla bildirebilirsiniz.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ARŞİV . . LİNKLER . . EPOSTA . . .

Keşif mi, yoksa işgal mi?

Haber7'de, Kızılderililerle ilgili bir yazı vardı. Bu yazıya yapılan bir yorumda, Amerika'nın keşfedilmediği, Kolomb'un sadece Amerika'ya gittiğinden falan bahsediliyordu... Geçen aylarda bir gazetede de buna benzer bir haber vardı. Bazı ülkelerin (tam hatırlamıyorum ama sanırım Güney Amerika ülkeleri, Çin, Hindistan ve diğer bazı ülkeler) tarih kitaplarında, 1492'den, Amerika'nın keşfi değil, Amerika'nın işgal edildiği sene olarak bahsediliyormuş... Ne diyebilim, haklılar... Yalnız, işgal edilenin "işgal" dediği olaya, işgal edenin "keşif" demesini de çok yadırgamamak gerekir. İki tarafın da tarihi aynı şekilde algılamasını beklemek biraz zor... Bu arada, Türkiye'nin başında da tarihin farklı algılanmasından kaynaklanan bazı sorunlar var. Mesela, sözde Ermeni soykırımı meselesi...

3 yorum:

Serdar Kaya dedi ki...

ABD'de tarihin yanli olarak ogretilmesi, yanlis da olsa, en azindan 'anlasilabilir' bir durum.

Ancak Kristof Kolomb'un Amerika'ya ciktigi gun artik Guney Amerika ulkelerinde bile 'Yerli Halklar Gunu' olarak kutlanirken, bunun Turk cocuklarina 'Amerika'nin Kesfi' olarak sunulmasi tamamen manasiz.

nikita dedi ki...

doğru, amerika'yı aslında colomb'un keşfetmediği biliniyor. zaten üzerinde milyonlarca kızılderilinin yaşadığı bir kıtayı da "keşfetmek" mantıksal olarak da oldukça saçma.
yanı sıra vikinglerin colomb'tan hayli zaman önce amerika'ya gittikleri ve yerleşim yerleri kurdukları da biliniyor.

ZIKZAK dedi ki...

Aşırı derecede Batı etkisi altındaki veya bizim gibi AB'ye üye olmak isteyen ülkelerin tarih anlayışı Batı'nınkinden çok farklı olamaz diye düşünüyorum...

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .« »


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

Linkler

Sitenizin ismini aşağıdaki bölümde görmek istiyorsanız, Zikzak'a kalıcı bir link vermeniz ve bunu bir e-posta ile bana bildirmeniz gerekmektedir...

aicis
altiustutasarim
aslicin
bebelog
benhayattayken
blogkardesligi
bloglaralemi
deeperandfaster
ekonomiturk
ellibir
esinperisi
fikirbaz
findikkabugu
geriden
golgelimavi
izlenimler
keditasmasi
limk
mada
mentaldisorder
n
naylondefter
notdefteri
ozgekilicoglu
sosyalmekan
stadyum
sulusepken
taheny
thezgi
turkce

diğer linkler

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

İletişim

E-posta göndermek için aşağıdaki formu veya zikzakweblog@yahoo.com adresini kullanabilirsiniz...

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

This page is powered by Blogger. Isn't yours?