ZIKZAK WEBLOG: ADSL tarifeleri değişiyorWEBLOG

Zikzak, kişisel bir weblogdur. Okumakta olduğunuz sayfalarda, daha çok site sahibini ilgilendiren konularda yazılar ve linkler bulunmaktadır. Site geneli hakkındaki düşüncelerinizi, önerilerinizi ve isteklerinizi bir eposta aracılığıyla bildirebilirsiniz.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ARŞİV . . LİNKLER . . EPOSTA . . .

ADSL tarifeleri değişiyor

ADSL'de 1 Ağustos 2006’dan itibaren sınırsız kullanımın fiyatı yüzde 18 indirilecekmiş. Sınırlı kullanımlarda ise hız 2 kat arttırılacakmış...
Yeni uygulamayla, kotalı internet bağlantısına sahip tüm internet kullanıcıları için ADSL’in iki kat hızlandığı ifade edilen açıklamada, 3, 6 ve 9 gigabayt limitli bağlantıya sahip kullanıcılar için, 512 kilobayt olan temel internet bağlantısının 1 megabayta (1024 kilobayt) çıktığı kaydedildi. Böylece kotalı internet kullanıcılarına şimdikinden 2 kat daha hızlı internet bağlantısı sağlanacağı belirtilen açıklamada, bağlantı hızlarının artarken kota büyüklüklerinde de herhangi bir değişiklik olmayacağına işaret edildi. Türk Telekom’un kotalı ADSL bağlantı tarifesinde, aboneler sahip oldukları kotayı aştıkları zaman ilave ödeme yapıyorlar. Telekom, kotayı aşan abonelere, aynı hızdaki sınırsız ADSL bağlantı ücretinin yüzde 25 fazlasından yukarısını fatura etmiyor. Böylece, kotalı abone kotasını aşmış olsa bile belli bir miktardan sonra daha yüksek faturalar ile karşılaşmıyor.
Kullanıcının günlük internet kullanım süresi veya yoğunluğu azalmazsa, bu hız arttırımıyla 3 GB'lik bir kota (kullanıcıların büyük çoğunluğu 3 GB limitli internet kullanıcısıymış) çok daha kısa sürede dolar. Bu nedenle de kotasını aşan veya bir üst tarifeye geçmek isteyen kullanıcı sayısı artar. Kota büyüklükleri değiştirilmeden hız arttırımına gidilmesi, birçok kullanıcının internet masrafının artması demektir... Mesela ben, hız 256 Kbps iken kotayı hiçbir zaman geçmiyordum. Hız 512 Kbps olunca 3 GB'lik kotayı biraz geçmeye başladım. Hız 1024 Kbps'ye yükseltilince ise ne olur hiç bilmiyorum...

3 yorum:

AIC dedi ki...

"Mesela ben, hız 256 Kbps iken kotayı hiçbir zaman geçmiyordum. Hız 512 Kbps olunca 3 GB'lik kotayı biraz geçmeye başladım. Hız 1024 Kbps'ye yükseltilince ise ne olur hiç bilmiyorum..."

evet, bu benim için de geçerli. şuan durum ne öğrenemiyorum telekomdan ama sanırım bu ay da geçmiş olabilirim.

sanırım bu durumda en iyisi sınırsız almak olacaktır.

Aslicin dedi ki...

Eğer bir apartmanda yaşıyorsanız, en mantıklısı toplu halde almak oluyor. Daha iyi bir fiyata sınırsız ve yüksek hızda bağlanılabiliyor.

Ancak son indirim, aslında bindirim değil mi?

ZIKZAK dedi ki...

Kullanıcıların çoğu limitli ADSL kullanıcısıyken limitsize indirim yapıyorsa, dahası yine hız arttırıp kotalar sabit tutuluyorsa bu indirim değildir. Kota sınırlarında dolaşanlar için tuzaktır... Evet, en mantıklısı toplu alım...

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .« »


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

Linkler

Sitenizin ismini aşağıdaki bölümde görmek istiyorsanız, Zikzak'a kalıcı bir link vermeniz ve bunu bir e-posta ile bana bildirmeniz gerekmektedir...

aicis
altiustutasarim
aslicin
bebelog
benhayattayken
blogkardesligi
bloglaralemi
deeperandfaster
ekonomiturk
ellibir
esinperisi
fikirbaz
findikkabugu
geriden
golgelimavi
izlenimler
keditasmasi
limk
mada
mentaldisorder
n
naylondefter
notdefteri
ozgekilicoglu
sosyalmekan
stadyum
sulusepken
taheny
thezgi
turkce

diğer linkler

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

İletişim

E-posta göndermek için aşağıdaki formu veya zikzakweblog@yahoo.com adresini kullanabilirsiniz...

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

This page is powered by Blogger. Isn't yours?