ZIKZAK WEBLOG: DEHAP'lı yöneticilerin açıklamalarıWEBLOG

Zikzak, kişisel bir weblogdur. Okumakta olduğunuz sayfalarda, daha çok site sahibini ilgilendiren konularda yazılar ve linkler bulunmaktadır. Site geneli hakkındaki düşüncelerinizi, önerilerinizi ve isteklerinizi bir eposta aracılığıyla bildirebilirsiniz.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ARŞİV . . LİNKLER . . EPOSTA . . .

DEHAP'lı yöneticilerin açıklamaları

Hani DEHAP'lı yöneticiler Türk Bayrağı'na yapılan saygısızlığı kınıyorlar ya, ben hiçbirinin samimiyetine inanmıyorum. Büyük ihtimalle verilen tepkiden ürktükleri için bu tip açıklamalar yapıyorlar. Sanki Kürt sorununun, bayrak yakma ve isyan çıkarma noktasına kadar gelmesinde hiçbir katkıları yokmuş gibi konuşuyorlar. Sanki saçma fikirleriyle çocukları zehirleyenler onlar değil. Neyse, şu haberi bir okuyun...
Türk Bayrağı'na yapılan saygısızlığı araştırmak üzere Mersin'e gelen DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Aleddin Erdoğan'ın, HADEP Mersin İl Başkanlığı yaptığı dönemde "Türk Bayrağı'nı çiğneyerek çöpe attığı" iddiasıyla Adana DGM'de yargılandığı ve "Şartla Salıverilme Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun"dan yararlanarak, tahliye olduğu ortaya çıktı...


2 yorum:

RêHeval LeşkezZa dedi ki...

29 Mart tarihinde yazılı ve görsel medyada kamuoyuna duyurulan “Bayrağa saygısızlığı araştıran DEHAP'lı, aynı suçtan Adana DGM'de yargılanmış ve 'Rahşan Affı'ndan yararlanarak serbest kalmış!” başlıklı haber gerçek dışıdır.

Haberin birinci spotunda “Mersin’de araştırma yapan DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan’ın ‘Türk Bayrağını çiğneyerek çöpe attığı’ iddiasıyla Adana DGM’de yargılandığı ortaya çıktı”, ikinci spotunda ise “Erdoğan, Şartla Salıverme Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun’dan yararlanarak tahliye olduğu belirlendi” ifadeleri kullanılmıştır. Spotlarla öne çıkarılan ve haberin içeriğinde de kullanılan bu iki iddia da gerçeği yansıtmamaktadır.

Adana DGM’de yargılandığım doğrudur. Ancak iddianamede, Emniyet güçlerince, partide yapılan aramada Türk bayrağının çöp kutusunda bulunduğu belirtilmişse de, 09. 12. 1998 tarih, 1998/587 hazırlık, 1998/517 Esas No ve 1998/466 Nolu iddianamede, benimle ilgili iddia, Türk bayrağını tahkir etme gerekçesi, yayınınızın aksine sadece il başkanı olmam sıfatıyla, binadan sorumlu olduğum, dolayısıyla eylemden de sorumlu olacağım iddiasına dayanmaktadır. Hiçbir yasal düzenlemede böylesi bir sorumluluktan söz edilemez, zaten bu nedenle beraat etmiştim. Mahkeme heyetince bu durumdan dolayı bana yönelik bir suçlama olmamıştır. Dolayısıyla şahsıma yönelik bu iddianız tamamen gerçek dışıdır.

“Şartla Salıverme Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun’dan yararlanarak 13 Nisan 1999 tarihinde tahliye edildiğim” iddianız da gerçek dışıdır. Söz konusu yasa 22 Aralık 2000 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Oysa ben bu yasanın yürürlüğe girmesinden yaklaşık 8 ay önce, sizin de haberinizde belirttiğiniz gibi 13 Nisan 1999 tarihinde tahliye olmuştum.

Kaldı ki, ben bu davadan 23 Ocak 2001 tarihinde, mahkeme heyetinin oybirliğiyle aldığı kararla beraat ettim. Adana Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin 1998/583 Esas No ve 2001/4 Sayılı Kararında “Sanık Aleddin Erdoğan’ın üzerine atılı Türk bayrağını tahkir etmek suçundan cezalandırılmasını gerektirecek nitelikte ve boyutta kanıtlar elde edilemediğinden, kanıt yetersizliğinden beraatine oybirliğiyle karar verilmiştir” denilmektedir.

Bu gerçeğe rağmen bir çok basın yayın organı tarafından suçlu gibi gösterilerek kamuoyunda hedef haline getirildim ve kişilik haklarıma saldırıda bulunuldu.

Tüm bu gerçekler bir yana, haberler hazırlanırken basın etiği de hiçe sayılmıştır. Gazeteciliğin en temel kurallarından olan “haberi kaynağına doğrulatma” ve “suçlanan kişinin de görüşüne başvurma” ilkesi çiğnenmiştir. Bu da haberde gerçeklerin kasıtlı olarak çarpıtıldığını göstermektedir.

Bilginize sunarım

Aleddin Erdoğan

DEHAP Genel Başkan Yardımcısı
Barış Manço cad. 32. sok. no:37 Balgat/Ankara

ZIKZAK dedi ki...

Ben adam hakkında yorum yapmadım ama açıklamadan şunu anlıyorum: Haberde büyük yanlışlıklar yapılmış. İddia adilen olayı ben yapmadım. Zaten benim yaptığımı ispatlayamazsınız ve olaydan beni sorumlu tutamazsınız...

Yaptı veya yapmadı ne fark eder? O yapmadıysa, başka bir DEHAP'lı yapmıştır... Zaten Türk bayrağını taşımaktan veya asmaktan çekinen/utanan, Kürt olduğu için Kürt olan bir teröriste terörist diyemeyen bir partiye mensup olanlardan ne beklenebilir? Ellerinde bayrak hangi amaçla bulunabilir? Bence ya göstermeliktir ya da bayrağa bir şey yapacaklardır...

Ne diyebilirim, bu partinin bütün Kürtleri temsil etmediğine seviniyorum...

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .« »


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

Linkler

Sitenizin ismini aşağıdaki bölümde görmek istiyorsanız, Zikzak'a kalıcı bir link vermeniz ve bunu bir e-posta ile bana bildirmeniz gerekmektedir...

aicis
altiustutasarim
aslicin
bebelog
benhayattayken
blogkardesligi
bloglaralemi
deeperandfaster
ekonomiturk
ellibir
esinperisi
fikirbaz
findikkabugu
geriden
golgelimavi
izlenimler
keditasmasi
limk
mada
mentaldisorder
n
naylondefter
notdefteri
ozgekilicoglu
sosyalmekan
stadyum
sulusepken
taheny
thezgi
turkce

diğer linkler

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

İletişim

E-posta göndermek için aşağıdaki formu veya zikzakweblog@yahoo.com adresini kullanabilirsiniz...

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BAŞA DÖN . . .

This page is powered by Blogger. Isn't yours?